CREDO

W sztuce bardziej fascynuje mnie sam proces twórczy aniżeli jego efekt. Praca nad obrazem stanowi dla mnie akt najczystszej, artystycznej ekspresji, dlatego też nigdy nie planuję ostatecznego wyglądu dzieła. Przelewane na płótno emocje i uczucia, których sam nie potrafię zdefiniować, zaczynają formować się w obrębie obrazu, uzyskując w konsekwencji konkretny kształt, kolor, materię. W ten sposób rozmieszczone na płaszczyźnie przypadkowo barwne plamy i dynamiczne pociągnięcia pędzla pokrywają się humanoidalnymi sylwetkami i wizerunkami ludzkich twarzy. Moja twórcza praca odbywa się więc od przypadkowej plamy koloru do detalu figuratywnego przedstawienia.

Maciej Durski

BIO

Maciej Durski – malarz, absolwent socjologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. W latach 1987-2000 wielokrotny laureat Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Nieprofesjonalnej Salon Jesienny w Żarach. W swojej sztuce bada przede wszystkim możliwości formalne dwuwymiarowego dzieła, największy nacisk kładąc na jego kolorystykę, kompozycję oraz strykturę. Na podejmowane przez Durskiego twórcze eksperymenty znaczący wpływ miały podróże na południe Włoch, później zaś do Norwegii. Chociaż jego sztukę wpisać można w nurt malarstwa przedstawiającego, swoje źródło bierze ona z abstrakcji- umieszczenie na pełnym barwnych plam i nieokreślonych form płótnie elementów figuratywnych stanowi ostatni etap pracy nad dziełem.

To nie za sprawą podjętej decyzji robię dziś to, co robię, a raczej w wyniku swoistej ewolucji i poszukiwań środków, za pomocą których mogę zbliżać się do przeniesienia na płaską powierzchnię obrazu tego, co czuję.

This post is also available in: angielski