W tym wpisie chciałbym się z Wami podzielić moimi ulubionymi miejscami na artystycznej mapie Oslo. Stolica Norwegii jest niezwykłym połączeniem nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się miasta z wszechobecną, otaczającą go przyrodą. Za zaangażowanie w  ochronę obszarów naturalnych i zmniejszanie zanieczyszczenia, miastu została przyznana główna nagroda w rankingu Zielona Stolica Europy. Jego malownicze położenie pomiędzy fiordem a zalesionymi wzgórzami daje dużo możliwości spędzenia wolnego czasu w otoczeniu natury. Oslo jest największym miastem w Norwegii, a funkcję stolicy kraju pełni od 1814 r. To kosmopolityczny i multikulturowy ośrodek, w którym znajdziemy wiele ciekawych obiektów architektonicznych, instytucji kulturalnych, muzeów i galerii.

Astrup Fearnley Museum

Jednym z najciekawszych miejsc, nie tylko pod względem kolekcji sztuki, ale i samej architektury, jest Astrup Fearnley Museum. To prywatne muzeum przeniosło się w 2012 roku do nowej lokalizacji w dzielnicy Tjuvholmen. Nowy, znajdujący się nad samym fiordem budynek zaprojektował ceniony na świecie architekt, Renzo Piano. Składa się on z trzech pawilonów, które znajdują się pod charakterystycznym szklanym dachem w kształcie żagla. Znajdziemy tu też kilka innych nawiązań do morskiego otoczenia, np. stalowe kolumny, w których odbijają się maszty żaglówek w pobliskim porcie. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Oslo. Znajdują się tutaj zbiory sztuki współczesnej m.in. z Europy Północnej, ale program muzeum wzbogacony jest o wystawy najlepszych międzynarodowych artystów. Bardzo dobrze wspominam wystawę japońskiego artysty, Takashiego Murakamiego, która miała miejsce w zeszłym roku. Prezentowane tam eksponaty przedstawiały nie tylko twórczość Murakamiego jako malarza, ale też jego działalność jako kolekcjonera, galerzysty, przedsiębiorcy i aktywisty. Odwiedzając Astrup Fearnley Museum, trzeba koniecznie wybrać się na spacer po Tjuvholmen Sculpture Park, który znajduje się tuż obok. To niewielki park, gdzie znajdziemy rzeźby współczesnych artystów takich jak m.in.: Louise Bourgeois, Antony Gormley czy Anish Kapoor.

Henie Onstand Arts Center

Kolejnym miejscem, które chciałbym polecić jest Henie Onstand Arts Center założone przez słynną łyżwiarkę figurową Sonje Henie i jej męża, Nielsa Onstanda, w latach 60. Znajduje się ono nieco dalej od centrum miasta, ale warto poświęcić czas, aby tam pojechać. Podobnie jak Astrup Fearnley Museum, Henie Onstand Arts Center również znajduje się nad fiordem i jest otoczone parkiem rzeźby. Na kolekcję galerii składają się głównie dzieła sztuki współczesnej i modernistycznej. Znajduje się tam wiele obrazów Picassa oraz prac artystów należących do awangardowej grupy Cobra. Ważną pozycję w programie galerii zajmuje fotografia. Stworzono tam pięcioletni plan wystawowo-edukacyjny, który przewiduje organizację wielu ciekawych warsztatów, wykładów i wystaw poświęconych zarówno uznanym fotografom, jak i młodym talentom. Henie Onstand Arts Center oferuje również bogaty program wydarzeń muzycznych i kulturalnych.

Munch Museum

Jeżeli jesteście fanami twórczości Edvarda Muncha to w Oslo znajdziecie największą kolekcję jego obrazów. Munch Museum posiada 28 tys. dzieł tego artysty wraz z jego prywatnymi przedmiotami i biblioteką. To najbardziej znany norweski artysta, który cieszy się tutaj ogromnym uznaniem. Muzeum znajduje się w dzielnicy Toyen we wschodniej części Oslo, jednak kilka lat temu władze miasta podjęły decyzję o przebudowaniu go i przeniesieniu bliżej portu. Nowy budynek ma zostać otwarty w 2019 roku. Patrząc na wizualizacje projektu, które można już zobaczyć w Internecie, muszę przyznać, że nowe muzeum z pewnością będzie robiło duże wrażenie.

TM51

TM51 to młoda galeria sztuki współczesnej, która podzielona jest na trzy lokalizacje w różnych częściach miasta. Moja ulubiona znajduje się w industrialnej dzielnicy Grünerløkka. Wnętrze jest przestronne, proste i minimalistyczne. Można tutaj zobaczyć wystawy zarówno uznanych artystów, jak i tych początkujących. Program galerii jest bardzo interesujący. Stawia się tutaj głównie na młodą sztukę norweską. To miejsce, do którego trzeba pójść, jeśli chce się zobaczyć „co w trawie piszczy” i wyłapać świeże talenty, które być może w niedalekiej przyszłości osiągną międzynarodowe uznanie. Sama dzielnica Grünerløkka również jest warta uwagi. Dawniej przemysłowa, pełna fabryk i zakładów, dzisiaj jest jednym z najmodniejszych miejsc w Oslo. Często nazywana jest centrum sztuki i kultury. Znajdziemy tu mnóstwo modnych restauracji, barów, niezależnych galerii, ale też ciekawą architekturę.

The National Gallery

Pisząc o artystycznym przewodniku po Oslo, nie mógłbym nie wspomnieć o Galerii Narodowej. Otworzona w 1837 roku posiada największą w Norwegii kolekcję sztuki. W 2003 roku została przyłączona wraz z Muzeum Architektury, Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Sztuki Użytkowej do Narodowego Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania. Jej zbiory to głównie malarstwo i rzeźba norweska z XIX wieku, ale znajdziemy tu również francuskich impresjonistów czy uznanych współczesnych rzeźbiarzy. Ciekawym punktem w muzeum jest The Fairy Tale Room (Baśniowa sala), gdzie zgromadzone zostały prace przedstawiające księżniczki, trolle i inne postaci z lokalnych opowieści. Główną atrakcją jest jedna z wersji „Krzyku” Edvarda Muncha – tak, artysta namalował kilka takich obrazów!

 

Opisane przeze mnie miejsca to jedynie wycinek tego, co można zobaczyć w Oslo. Jest to miasto o niezwykle bogatym repertuarze wydarzeń artystycznych, kulturalnych i muzycznych. Jeśli mieliście okazję odwiedzić jakieś ciekawe galeria lub muzea w stolicy Norwegii, koniecznie dajcie znać w komentarzach. Chętnie skorzystam z Waszych rekomendacji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *